Dostępne są już technologie, które pozwalają na to, aby zwykły chodnik stał się narzędziem do walki ze smogiem.

No, może nie taki zwykły, bo zrobiony ze specjalnej mieszkanki betonu. A jeżeli dodamy do tego farby, które likwidują smog, zyskujemy dodatkowe możliwości oczyszczania miasta ze spalin. Rozwiązania te nie są jeszcze powszechne, choć korzystają z nich już niektóre miasta w Polsce. Czy Kłodzko także zaliczy się do tego grona?

– Kłodzko rozpoczęło walkę ze smogiem i myślę, że za jakiś czas wszyscy odczujemy pozytywne zmiany – mówi burmistrz Kłodzka Michał Piszko. – Oczywiście jeszcze wiele zostało do zrobienia w tej kwestii, jednak pierwsze – jakże ważne – działania zostały już zrobione. Rewitalizacja parków i skwerów, klomby z roślinnością, a już niedługo zielone ściany – wszystko to sprawia, że powietrze w mieście staje się czystsze. Wiele wskazuje na to, że będziemy też korzystać z proekologicznych rozwiązań poprawiając infrastrukturę miejską.

Tlenek tytanu – to ten związek chemiczny sprawia, że beton redukuje szkodliwe działanie spalin samochodowych. Jak to się dzieje? Zachodzi zjawisko fotokalizy i w konsekwencji związki obecne w spalinach stają się nieszkodliwe (następuje ich rozkład). Co ciekawe, chodnik, w którym wykorzystano specjalną mieszankę, z upływem czasu nie traci swych właściwości. Można rzec, rozwiązanie wręcz idealne. Taka nawierzchnia nie jest też dużo droższa.
Podobną sytuację mamy w przypadku farby oczyszczającą powietrze ze smogu. Tutaj wykorzystywane są nanokryształki tlenku tytanu i tak jak w przypadku betonu zachodzi reakcja fotokatalityczna (przy czynnym udziale tlenu, wilgoci i promieniowania UV).  Obliczono, iż kilometr kwadratowy powierzchni aktywnej (pokrytej specjalną farbą) może odpowiadać posadzeniu nawet 100 drzew oraz może mieć nawet 13 razy większą moc oczyszczającą.

Wydaję się, że w dobie walki z zanieczyszczeniem powietrza tego typu materiały będą stanowić przyszłość budownictwa.